Duncan: Hårdt arbejde

11.01.2009 08:47

- Det er en spændende tid, men for mig er alle opstartsperioder noget der skal overstås. Man arbejder hårdt og det handler i bund og grund kun om, at komme i form og blive klar til første kamp.

Morten Duncan scorede tre mål under lørdagens afsluttende spil til to mål, men for angriberen er der kun én ting, der tæller: At blive helt klar til kampen mod FC København og resten af foråret.

Vil bare vinde ? og score

- Jeg er da træt i stængerne og tingene går lidt langsommere for os alle her i starten, men det har været en rigtig god opstart, fortæller angriberen.

Lørdagens tre kasser er stort set allerede glemt, selvom han gerne lige vil sikre at det nævnes.

- Helt ærligt, så handler det jo ikke så meget om hvordan det er gået den ene dag og så den anden. Når man er i det vil man bare vinde alt, og det er da lidt sjovt at drille de andre, men mere er der ikke i det. Vi arbejder for at blive klar til FCK-kampen, og derefter tænker vi på den næste.

- Som jeg sagde i efteråret og har sagt før, så kigger jeg ikke på topscorerlisten før sæsonen er omme. Jeg vil da gerne score i hver kamp, og helst flere mål, men har ikke et antal jeg tænker på at opnå, lyder det.

- Jeg vil heller ikke rodes ind i snakken om mesterskabsforventninger og alt det der. Der er intet jeg hellere vil, end at vinde et DM med Brøndby, men vi bliver simpelthen nødt til, at tænke på én kamp af gangen. Vi kommer altså fra 8. pladsen og vi skal ikke forsøge at gå på vandet, men sørge for at give alt i den enkelte kamp.

- På den måde er jeg glad for Kents indstilling. Der skal arbejdes, og gerne spilles rigtig god fodbold, og så skal vi være der for hinanden. Lykkes det, og kan vi holde fokus på næste kamp, så tror jeg vi kan nå meget.

Duncan skal i næste uge med liga-landsholdet. En tur han glæder sig til:

- Landsholdet er altid specielt. Jeg vil meget gerne spille mange flere landskampe, men igen: Hvis man ikke fokuserer på næste kamp, så når man hverken det ene eller det andet.

- Selvfølgelig håber jeg at gøre det godt i Thailand, men det er også en tur, der skal gøre os klar til andre opgaver. Ligesom det er her på Gran Canaria.

- Vi skal blive klar til sæsonpremieren. Det er det eneste det handler om lige nu, og vi har fået en fin start, konstaterer angriberen.

Duncan

Duncan, her yderst til venstre, er klar til at tage slæbet i opstarten. Det handler om at blive klar til premieren - og at vinde den næste kamp.