Årets spiller fra Brøndby IF

03.12.2009 12:38

Spillerforeningen udnævner hvert år årets fodboldspiller i Danmark på både herre- og kvindesiden. Kåringen er ekstra prestigefuld, fordi det er kollegerne, der hver især afgiver stemmerne på den spiller, de synes har gjort det bedst i løbet af året.

På damesiden har de talt stemmerne op og fundet frem til, at Brøndby IF's Mia Brogaard har været årets kvindelige fodboldspiller i 2009.

Overrasket under træningen

Mia Brogaard og resten af Brøndby-truppen blev overrasket under mandagens træning, hvor Thomas Lindrup, der er formand for Spillerforeningen, overrakte blomster og et stort billede.

28-årige Mia Brogaard har spillet en god sæson på midtbanen, hvor det er blevet til flere mål for de blågule. Hun har været i Brøndby IF i ti år, hvor det undervejs er blevet til seks DM-titler, tre pokaltitler og mere end 50 landskampe i rødt og hvidt.

Brøndby IF

Mia Brogaard (tv.) er kåret til året kvindelige fodboldspiller 2009 af sine med- og modspillere.