
Spændende forår på Brøndby Stadion
02.04.2009 09:03
Brøndby IF spiller med om det danske mesterskab. De første fire runder har kun bekræftet forventningerne til foråret: Det bliver tæt!
Det har betydet stigende interesse for kampene på Brøndby Stadion i foråret, og der er allerede nu varmet op til de sidste kampe, hvor billetsalget for alvor begynder at røre på sig.
Flere kampe med stor interesse
- Der bliver solgt flere og flere billetter i forsalg, og vi kan mærke, at folk ser lidt længere ud i fremtiden nu. Jo tættere vi kommer på sidste spilledag, jo mere attraktive bliver billetterne, og vi har allerede solgt rigtig mange til de sidste tre kampe på Brøndby Stadion, fortæller billetansvarlig Michael Rasmussen.
- Det er altid sådan, at den kommende kamp er den mest efterspurgte, men ud over de afgørende kampe er der også stor efterspørgsel på SAS Liga-kampen mod AaB. I det hele taget har holdets præstationer betydet, at der er kommet ekstra gang i billetsalget, hvilket da også blev tydeligt da billetterne til udekampen mod FC København blev sat til salg. De røg på en time, og det siger jo alt, lyder det.
Print selv
Efter det sidste sommer blev muligt at printe billetterne hjemmefra er der rigtig mange der vælger denne løsning. Til FC København-kampen havde mere end 5.000 valgt at printe deres billet derhjemme, hvilket må siges at være gennembruddet for denne løsning.
- Der er klart det nemmeste for vores fans, der ikke har sæsonkort, at printe billetten derhjemme; de slipper for at stå i kø på kampdagen, og de kan scanne sig direkte ind. Der er ingen tvivl om, at det er derfor, denne løsning er blevet så populær, siger Michael Rasmussen.
Du kan købe dine billetter til alle Brøndby IF's kampe i foråret her eller i Brøndby Shoppen.
Der er rift om billetterne til forårets kampe på Brøndby Stadion. Det er en god idé at sikre sig billetten allerede nu, hvis man skal være sikker på en plads.