
Kent: Vi er godt på vej
09.04.2009 21:57
- Det var en rigtig topkamp, og den blev lige så tæt, som vi havde forventet.
Cheftræner Kent Nielsen var meget tilfreds med 2-0-sejren over AaB. En kamp der levede op til alle forventninger.
De små ting
- Disse opgør er tætte, og det er meget små ting der afgør det. Begge hold laver enkelte fejl, og vi er så bedre til at udnytte deres fejl. Så set i det lys er det fortjent at vi vinder, lyder det fra træneren.
- De tre point er det vigtigste, men det betyder ikke, at vi er tilfredse. Vi kan stadig bygge mere på; især rent offensivt. Især i kontrafasen er vi ikke skarpe. De første to afleveringer er gode, men derefter kniber det. Det skal vi selvfølgelig arbejde videre med.
- I perioder spiller vi rigtig godt, og det er også vigtigt, at vi tager de positive ting med, fortsætter Nielsen, der havde store roser til hele holdet, men fremhævede blandt andre dagens angrebsduo.
- Ousman (Jallow) skaber uro i deres bagerste rækker, mens Farnerud skaber ro i vores eget offensive spil. Men man skal huske, at angribernes arbejdsbetingelser afhænger af resten af holdet ... og omvendt, selvfølgelig. Fodbold er en holdsport, og vi er et rigtigt godt hold i alle ordets betydninger.
- Vi har allerede kamp søndag og vi har rigtig mange kampe i den kommende tid, men vi har en stærk og bred trup; det viser indskifterne også i dag. Vi er godt på vej og klar til de kommende udfordringer, slår Kent Nielsen fast.
Jan Kristiansen scorede kampen andet og sidste mål på fornemt oplæg af Ousman Jallow.