
Kent utilfreds efter nederlaget
12.04.2009 21:22
- Det giver sig selv, at det her ikke var godt nok.
Cheftræner Kent Nielsen var meget skuffet over efter 3-0-nederlaget til Horsens søndag aften.
Skal være bedre
- Vi spiller i en liga, hvor man skal yde 100% hver gang. Ellers risikerer alle hold at tabe.
- Derfor undervurderede vi heller ikke Horsens og de overrasker os da heller ikke. Men alligevel begynder vi; på trods af en god start, at hænge både halve og hele meter efter. De vinder langt de fleste andenbolde og får endnu mere mod på det, da de kommer foran.
- Vi kommer ud til 2. halvleg med en tro på, at vi kan vinde og vi får da også flyttet spillet lidt frem, men da de scorer til det 3. mål, bliver det meget, meget svært - især mentalt.
- Horsens er hold med masser af engagement og løbevillighed og i dag har de også den tur, som de har manglet tidligere på sæsonen. Når det er sagt, skal vi selvfølgelig til hver en tid kunne matche dem på både løbevillighed og vilje. Spillemæssigt skal vi være bedre, uddyber Nielsen.
- Derfor har vi også nogle ting, som vi skal arbejde videre med. Men det er også vigtigt, at vi ikke lader os stresse. Det ændrer jo alligevel ikke resultatet i dag. Det er en lang turnering og vi er stadig helt med fremme.
- De fejl som vi begik i dag, laver vi ikke fremover. Det er det, vi kan tage med, afslutter cheftræneren.