Brøndby-sejr mod AaB
09.04.2009 20:47
Med sejre til de andre tophold i SAS ligaen var målet klart til Kent Nielsens tropper i dagens kamp mod AaB: Tre point til kontoen. AaB havde inden skærtorsdagens opgør ikke tabt i 12 kampe i træk, så gæsterne havde god moral med i rygsækken.
Jacob Berthelsen erstattede en skadet Remco van der Schaaf i Brøndby IF's midterforsvar, mens Ousman Jallow og Farnerud udgjorde Brøndby IF's angrebsduo.
Jallow igen på tavlen
Begge mandskaber startede første halvleg godt, hvor specielt Brøndby IF spillede energisk. AaB stillede op i en defensiv 4-5-1 formation og levede mest på kontrastød. De 22.700 tilskuere var vidner til en hårdtarbejdende Brøndby-midtbane, der forsøgte at spille bolden frem til angriberne, men den sidste aflevering var ikke præcis nok, og chancerne løb ud i sandet.
Thomas Rasmussen var nede og bide i græsset to gange - først efter et slag i ryggen og senere kom han på banen med et stort plaster under det ene øje efter en hovedstødsduel.
Efterhånden som halvlegen skred frem pressede Brøndby-holdet mere og mere på, hvilket kulminerede i, at Thomas Rasmussen opsnappede en tilbagelægning fra Kasper Bøgelund i AaB-feltet. Brøndby-backen skød første gang, men AaB-keeperen halvklarede forsøget. Ousman Jallow var hurtig over riposten og sendte læderet i kassen til Brøndby-føring fem minutter før pausen.
Mr. clean sheet
AaB brugte pausen til at omrokere og sende alle mand lidt længere frem på banen. Efter fem minutter var det Enevoldsen, der fik chancen i det lille felt, men Stephan Andersen klarede forsøget på overlegen vis, ved at gribe det yderliggående skud.
Som anden halvleg skred frem kom AaB længere og længere frem på banen, hvilket gav blottelser bag til, som Ousman Jallow og Farnerud prøvede at udnytte i kontraangreb.
Spillet bølgede frem og tilbage og jo tættere vi kom på dommerens slutfløjt, jo større blev chancerne.
Jallow, Farnerud, Holmén og indskiftede Lorentzen havde alle forsøg, der kunne ende med det afgørende mål, mens også AaB havde flere gode forsøg. Det var dog Jan Kristiansen, der trak det længste strå, da han sendte en flot aflevering fra Jallow i mål i det 81. minut. 2-0 til Brøndby og kampen var reelt afgjort.
Jacob Berthelsen fik et vrid i anklen og måtte forlade banen til fordel for Mikkel Bischoff. Også Nicolaj Agger fik spilletid, da han byttede med Jallow kort før slutfløjt.
Kampen endte således med 2-0 til Brøndby IF, der igen klatrer op på en delt førsteplads. Stephan Andersen kunne tage endnu et clean sheet til samlingen, så han nu er oppe på 14 i 23 kampe. En imponerende statistik.
Thomas Rasmussen og resten af Brøndby-holdet kunne igen trække sig sejrigt ud af et SAS Liga-opgør. AaB blev sendt hjem med et 2-0 nederlag i bagagen.