Duncan: Arbejdssejr

23.09.2008 09:30

- Vi vinder en arbejdssejr i dag; ingen tvivl om det. Men en arbejdssejr tæller lige så meget i tabellen som alle andre, så det er 3 gode point på kontoen, konstaterer dagens matchvinder.

- Vi har mange nye spillere der skal spilles ind på holdet og når det er sket, skal det nok blive godt. I dag mangler vi noget variation i spillet, men alligevel er det stolpe ind hvor vi tidligere har oplevet det modsatte, så vi kan kun være tilfredse med den placering vi har nu.

Fremgang

- Samspillet mellem Jallow og jeg går fremad stille og roligt, og når man tænker på at vi kun har spillet 1½ kamp sammen, er vi når langt allerede.

- Jeg får så også scoret i dag, så jeg er selvfølgelig glad, tilføjer Duncan med et smil.

- Jeg siger til Stefan at han bare skal sparke hårdt mod mig, og så snittede jeg skuddet med hoften, så det var faktisk helt bevidst. Ikke at den skulle ramme mig lige der, men at den skulle have fuld knald og gerne rettes af.

- Vi vinder også mange dueller i angrebet, så alt i alt er jeg godt tilfreds med min egen indsats. Nu skal vi have pudset de sidste ting af og holde niveauet over 90 minutter så er vi ved at være der hvor vi gerne vil være, men igen; jeg vil understrege at sejren er det vigtigste for os, slår Duncan fast.

Duncan jubler

Duncan jubler mens angrebsmakker Jallow glæder sig over målet. Samarbejdet bliver bedre, mener Duncan.