
Gislason: Har vundet her før
02.10.2008 09:20
Stefan Gislason har spillet på Lerkendal før, og han har gode mindre fra Rosenborgs hjemmebane.
- Jeg har spillet her før, og jeg har vundet her. Det er et svært stadion at spille på som udehold, men Rosenborg spiller altid offensivt på hjemmebane, og forstår man at udnytte det, kan man også tage herfra som vinder, lyder vurderingen.
Har midlerne
Allerede før første opgør fortalte anføreren om mulighederne på Rosenborgs hjemmebane, hvor torsdagens modstandere altid vil ud over stepperne:
- De lægger et godt tryk, og det er farligt at grave sig ned mod dem. Kan man derimod erobre bolden og komme frem, er der muligheder. Vi skal selvfølgelig holde dem fra at score, hvilket er en opgave i sig selv, men jeg er overbevist om at vi kommer til at skabe chancer i den anden ende, fortæller anføreren og uddyber:
- De har nogle svagheder i forsvaret som vi kan udnytte. Hvordan vil jeg ikke sige, men jeg mener vi har midlerne til at score mod dem.
Stefan Gislason har ikke bare vundet på Lerkendal, han har også scoret sejrsmålet i en kamp mod Rosenborg BK, som han har respekt for, men som han også ved kan nedlægges.
- Jeg scorede på et tidspunkt sejrsmålet i en kamp på hjemmebane. Vi vandt 3-2, og det vil jo være fint i morgen, smiler han og fortsætter lidt mere seriøst:
- Selvfølgelig vil jeg gerne score igen, og det er vel også på tide. Men det betyder ingenting. Det der betyder noget er, at vi spiller vores chance. De snakker meget heroppe om, at vi spillede norsk i første kamp. Jeg er sådan set ligeglad, bare det fungerer. Vinder vi må de kalde stilen hvad de vil, smiler han.
- Hovedsagen er, at det er muligt at vinde på Lerkendal, og vi kan gøre det, hvis vi udnytter vores muligheder og spiller op til vores bedste. Selvfølgelig tror vi på det. Ellers skulle vi lade være med at spille kampen!
Gislason vil gerne gentage kunststykket og score sejrsmålet torsdag aften, men mindre kan gøre det for anføreren, der tror på muligheden for sejr.