
Køhlert: Mere end bare marginaler
03.11.2008 22:35
- Jamen, det var først og fremmest en meget underholdende kamp med to hold, der gav hinanden plads rent defensivt; måske en anelse for meget til min smag.
Cheftræner Tom Køhlert var tilfreds efter den forrygende 4-3-kamp mod AC Horsens. Først og fremmest var træneren glad, fordi det blev til sejr efter gæsternes chokstart.
Stor ros til spillerne
- Vi henter tre point på det man kan kalde en blandet dag, og det viser vel meget godt, at vi nu er på vej til at blive et tophold. Men vi mangler stadig at vise, at vi kan være på tæerne fra start til slut i kampe, hvor vi er favoritter. Når dét sker, er vi først for alvor et tophold.
- Spillerne skal dog have stor ros for at blive ved med at tro på det, selv om vi kommer bagud med to. For bare et år siden havde vi næppe kunnet tåle en sådan start.
- Vi får ikke lagt det rigtige pres, og så viser Horsens, at de er et rigtig farligt hold, så snart de får plads. Det lykkedes os aldrig rigtig at få styr på dem, fortsætter Køhlert.
- Da vi kommer i overtal, forsøger vi at lægge pres på ved at rykke vores kanter længere frem, og straks i anden halvleg kommer vi foran. Vi går efter at lukke kampen med endnu et mål; hvilket vores indskiftninger også viser, men pludselig står den så 3-3.
- I sidste ende vinder vi, og det glæder mig, at vi i Duncan og Jallow har et par meget farlige herrer, der begge er inde i lidt af en stime. De bevæger sig godt i forhold til hinanden og resten af holdkammeraterne, og så er det lang tid siden, at jeg har set Duncan så mobil; så boldsøgende.
- Vi har marginalerne på vores side i dag, men det har hvert hold, der ligger med i toppen. Vi har selv prøvet at have marginalerne imod os, da vi lå længere nede i rækken.
- Men at vinde efter at have været bagud med to mål kræver mere end bare marginaler. Det kræver vilje og tro på, at det kan lade sig gøre, og det viste spillerne flot i dag, afslutter Køhlert.