Agger i målhumør under træning

21.01.2008 12:41

Grundet landsholdsudtagelser og den fortsatte behandling af diverse små-skavanker, var der kun 14 mand på træningsbanen i dag. De blev til gengæld pisket igennem en hård omgang træning, afsluttende med spil til to mål på bane 26.

Under det afsluttende spil kunne man godt fornemme, at enkelte spillere havde tunge ben, men der blev gået til stålet og også vist skarphed foran målet, selvom Køhlert måtte undvære flere angribere.

Agger: Mærker intet

Duncan og Katongo er væk med på landsholdsopgaver og Peter Madsen arbejder stadig med sin lyskenskade, men i deres fravær tog andre over. Bl.a. Martin Retov og Stefan Gislason markerede sig med flotte scoringer, men ingen kom i nærheden af Nicolaj Aggers 4 mål under dagens spil til to mål.

- Det var vist 3-4 stykker i dag, men det er vigtigere for mig, at jeg ikke mærker noget til skaden mere, smiler den unge angriber efter træningspasset.

- Når man har været væk så længe med en skade, kan man ikke undgå at tænke over det i starten. Til den første træning turde jeg næsten ikke tackle, men nu mærker jeg ingenting til det, og det går da også hurtigt fremad med boldfølingen, lyder det ydmygt fra spilleren, der i høj grad var medvirkende til, at dagens blå hold kunne slå de gule.

Agger spillede sammen med Per Nielsen, Kim Daugaard, Anders Randrup, Stefan Gislason og Martin Ericsson, mens det gule hold bestod af Martin Retov, Max von Schlebrügge, Martin Spelmann, Mark Howard, David Williams og Mike Jensen.

- Nogle af de andre angribere er væk i øjeblikket, og vi skal spille en del træningskampe. Det er klart jeg håber at spille en hel masse, for når man har været væk noget tid er man virkelig sulten. Nu får vi se, men hvis alt går godt, håber jeg da med at spille på lørdag mod Lyngby, lyder meldingen fra den unge Agger.

Agger

Agger og Retov var blandt dem, der gik til den under dagens træning. Den første times tid gik med en hård bip-test, hvor Retov som sædvanligt lå blandt de allerbedste.