
Holdbillede og hygge
23.02.2008 11:47
Lørdagens træning var præget af gårsdagens sejr. Træningen blev indledt med en løbetur rundt om banerne, efterfulgt af nogle lette bevægeligheds-øvelser.
Efter en lille time blev træningen stoppet, fordi der skulle tages gruppebilleder til det nye Fodbold i Brøndby. Denne seance foregik som den skulle: Rimeligt kaotisk.
Bold billeder
I første omgang skullespillerne være alene på billedet, og de fik at vide at det skulle være et afslappet billede med plads til lidt grin. Det fik - ikke overraskende - Martin Spelmann og et par af de andre unge til straks, at gøre antræk til at smide benklæderne til ære for fotografen, hvilket dog hurtigt blev stoppet.
Efter lidt tid fik fotografen skabt nogenlunde ro, og efter sigende fik han et enkelt billede hvor alle spillerne kiggede i kameraet.
Derefter kom først trænergruppen med på billedet og siden resten af gruppen omkring holdet. Alt var klar til det store billede, indtil nogen spurgte efter holdlederen, der ikke lige havde nået det. Han kom dog løbende til under massive tilråb fra spillerne, og så var alt klar.
Fotografen fik kastet nogle bolde ind til spillerne, og det viste sig at være en interessant idé. Fodboldspillere og fodbolde er normalt en fin kombination, men fodboldspillere, fodbolde og gruppebilleder er en farlig cocktail.
Efter sigende endte det dog med gode billeder i kassen, og både spillere, trænere og fotograf havde under alle omstændigheder en fornøjelig morgen.
Mark Howard og David Williams bidrager til almindelig ro og orden under foto-seancen.
Anføreren kalder til ro. Eller gør han? Under alle omstændigheder nærmede det sig total kaos, da spillerne skulle stille op, og det var de vist ikke så kede af.
I et gyldent splitsekund lykkedes det.
Muligvis det sidste billede under La Manga turen. Det vides ikke hvilken spiller, der skal erstatte kameraet, men dømt ud fra reaktionerne var det vist et fælles projekt at skyde deres udsendte ned.