Mark Howard solgt til AGF

10.12.2008 09:00

Brøndby IF og AGF er blevet enige om transfer af forsvarsspilleren Mark Howard. Englænderen skifter til Århus-klubben, når han vender tilbage fra ferie.  

Mark Howard fik debut den 5. august 2006 og nåede at spille 67 kampe og score to mål i den blågule trøje efter skiftet fra Manchester United. Forsvarsspilleren blev kåret til årets spiller sidste år.

Hård kamp om pladserne

- Mark Howard har haft et ønske om mere spilletid, end han fik her. Brøndby IF har nogle dygtige forsvarsspillere, så der er hård kamp om pladserne. Vi har været glade for Marks indsats i Brøndby og ønsker ham held og lykke med fremtiden i AGF, lyder det fra Anders Bjerregaard, sportschef i Brøndby IF.

Mark Howard forklarer om skiftet til AGF:

- Brøndby har været min klub de sidste 2,5 år, men jeg føler, at tiden er til, der skal ske noget nyt. Min udsigt til spilletid har ikke været lys, så det er på tide at finde en klub, hvor jeg er tættere på startopstillingen. Jeg har oplevet mange gode og positive ting i min tid i Brøndby, som jeg aldrig vil glemme. Jeg kommer til at savne fansene og alle i og omkring Brøndby.   

Klubberne er blevet enige om, at transferbeløbet ikke offentliggøres.

Mark Howard

Mark Howard skifter fra Brøndby IF til AGF den 1. januar 2009.