
Træning i papirfabrikkens skygge
13.08.2008 20:27
Bussen kørte helt ind på stadion foran hovedtribunen, da Brøndby-holdet her til aften trænede på den bane, der lægger græs til torsdagens kamp i UEFA Cuppen og straks spillerne steg ud rynkede de fleste lidt på næsen.
Byens stolthed, papirfabrikken, ligger klods op af stadion og det kan mærkes i luften, men trods den uvante fornemmelse i næsen, var det gode forhold der mødte truppen.
Nyslået græs
- Det er en fin bane. Den er lidt tung på midten, men ellers er den i god stand, lød cheftræner Tom Køhlerts vurdering.
Træningen indledtes med en omgang "kant", hvor flere spillere måtte lægge ryg til hån og morskab når der blev lavet "kanal" på dem af kollegerne.
Derefter stod den på pasningsøvelser og angrebsmønstre med fokus på indløb i feltet og afleveringer på langs af banen. Der blev afsluttet flittigt og både Duncan, Madsen og Williams fik spaket bolden i nettet flere gange.
- Der er ingen lette kampe i europæisk fodbold, men det er klart at vi håber at komme frem til nogle chancer og måske score et mål eller to på udebane, fortalte Peter Madsen efter træningen, der ikke gav indikationer om hvem, der stiller op helt i front i morgendagens kamp.
Også spillerne fra anden række blev brugt i den offensive træning, men det var nu defensiven der viste sig i det afsluttende spil til to mål, hvor der blev lukket godt af. Alligevel fik både David Williams og Duncan scoret i en kamp, der endte med en smal sejr til holdet med bl.a. Jon Jönsson, Thomas Rasmussen, Daniel Wass, Samuel Holmén, Jan Kristiansen, Duncan og Morten Cramer.
Træningen foregik i en blanding af overskyet og flot solskin på et stadion hvor der er meldt om ca. 1500 solgte billetter ud af 3500 mulige.
Papirfabrikken ligger lige bag stadion, gemt væk bag kastanjetræerne.
De to afsnit hvor Brøndby IF's fans og samarbejdspartnere vil befinde sig i morgen aften. Teltet i midten er også reserveret til Brøndby IF's samarbejdspartnere.
Samuel Holmén hjælper David Williams op efter den unge australier fik en tur rundt af holdkammeraterne i "kant"-spillet.
Bolden i kassen. Duncan og Ericsson får banket den ind.
Jon Jönsson mærker intet til sin skade og bidrog med mange fine ting i det afsluttende spil, hvor hans hold også endte som vinder.