Masser af tilskuere til FCK-kamp

06.08.2008 10:05

Brøndby IF's bedste hold spiller et par spændende udekampe i SAS ligaen de næste to uger. Men det ser også ud til, at Brøndby-fans har fået øjnene op for den næste hjemmekamp i SAS ligaen, hvor F.C. København kommer på besøg.

Således rundede billetsalget i går 20.000 solgte billetter, og det betyder, der kan forventes sæsonrekord på Brøndby Stadion og sandsynligvis også i SAS Ligaen.

Specielle kampe

Kampene mod F.C. København er altid specielle med intenst spil på banen og god stemning på lægterne. Begge hold har ambitioner om at ende i toppen, så det bliver ikke bare en spændende kamp, men opgøret bliver også udslagsgivende for, hvilket hold der når længst i tabellen.

Sidst F.C. København gæstede Brøndby Stadion var mere end 25.000 vidner til en fortjent Brøndby-sejr på mål af Samuel Holmén og Chris Katongo, og Tom Køhlerts tropper er klar til at gentage succesen over holdet fra Østerbro.

Sæsonkortet sikrer dig plads

Hører du til dem, der gerne vil være sikker på at have en god plads til de store oplevelser på Brøndby Stadion, er det en god ide at sikre sig et sæsonkort allerede nu. Denne sæson byder på mange store oplevelser og mange kampe, hvor det er en klar fordel at have sikret sig fast plads med et sæsonkort.

Blandt andet kommer alle hold fra sidste sæsons top tre i SAS ligaen to gange på Brøndby Stadion. De kampe kan blive tilskuermagneter, og hvis du vil være sikker på din plads, kan du sikre dig sæsonkort her.