
Indtryk fra Randers-kampen
04.08.2008 11:28
Trods sommerferien havde mere end 15.500 tilskuere fundet vej til Brøndby Stadion da holdet søndag spillede årets tredje SAS Liga-kamp.
Det blev til en noget underlig forestilling, hvor Randers scorede nogle lidt specielle mål, heraf det ene rigtig flot, og hjemmeholdet mod sædvane ikke producerede særtlig mange chancer. Stemningen var der dog intet galt med, og brondby.com har som vanligt samlet lidt indtryk fra dagen.
Billeder fra Brøndby IF - Randers FC
1200 deltagere fra den store Brøndby Cup havde fundet vej til Brøndby Stadion.
Et klassisk billede af Faxe-tribunen, proppet med fans der generelt bakkede flot op. Snoren var ikke så lang i alle tilfælde, men heller ikke på banen var alt som det plejer.
Duncan var med i begge ender af banen. Her får han sparket væk foran Marc Nygaard.
Enten er den nye trøje meget let, eller også har Randers-forsvaret haft godt fat i Duncans overdel i dette tilfælde.
Fra tribunen kunne Agger, Randrup, Howard, Bischoff og Mikkel Kessler studere begivenhederne på banen.
Wass var som sædvanligt meget aktiv i det fremadrettede spil.
Der bakkes op, men lige lidt hjalp det.
David Williams fik på et tidspunkt det halve Randershold til at gå i selvsving.
Efter et hændeligt uheld mellem Mark Nygaard og Jon Jönsson måtte sidstnævnte forlade banen med en øm ankel. Ind kom Jacob Berthelsen, der spillede en ganske fornuftig kamp.
Der skæres tænder. Det gik ikke helt efter planen, men mon ikke denne knøs er at finde på lægterne igen snart.
Alle billederne fra kampen kan findes på det nye kampsite under media.