Retov: Ærgerligt

21.04.2008 09:11

- Det var en svær kamp i dag. Vi står overfor et fysisk stærkt hold med masser af høje spillere, hvilket begrænser vores muligheder i front, hvor vores offensive midtbane og angriberne ikke har samme fysik.

- På trods af det, synes jeg vi spiller bolden godt frem, indtil vi når feltet, hvor vi går lidt i stå. Vi mangler lige det sidste for at komme frem til afslutningerne, fortæller Martin Retov om kampen.

Godt flow

- På trods af de mange kampe vi har i benene, så er det faktisk den sidste time, vi spiller bedst.

- Vi er lidt tunge i starten, men efter en halv times tid, synes jeg vi får et godt flow i spillet, og får også sat OB under pres i store dele af kampen, synes Retov. 

- OB står til tider med alle mand i forsvaret, og selvom det er kedeligt fodbold, må man sige at det er effektivt.

- Det vidner da også om at vi er godt på vej tilbage når de forskellige hold stiller så defensivt op på Brøndby Stadion. Det har vi jo været vant til før, og for os er det ok, vi vil jo helst være boldbesiddende, smiler han.

- Alt i alt er det en godkendt indsats i dag, trods det blev til et nederlag. Det er meget ærgerligt, at vi ikke får fat i holdene foran os, for vi havde en rigtig god chance, men vi fortsætter arbejdet de kommende kampen.

- Vi skal bare være bedre til at holde bolden langs jorden mod sådanne hold, og så skal vi selvfølgelig score, konstaterer han tørt.

Retov

Martin Retov blev valgt som Man of the Match, og er overordnet set tilfreds med indsatsen, trods nederlaget til OB, selvom et nederlag aldrig bliver årsag til de store smil.