Lorentzen vil frem

28.04.2008 11:29

- Det var fantastisk at være med igen, strålede en glad Kasper Lorentzen efter kampen mod FC Midtjylland, hvor han gjorde et fornemt comeback efter en længere skadespause. 

- Jeg har jo efterhånden været igennem flere skadesforløb, og det er selvfølgelig hårdt mentalt, men jeg har fået en helt utrolig støtte fra alle i og omkring klubben, så det har faktisk været et forholdsvist nemt forløb, som jeg har været i gennem. Men dejligt endelig at stå her, kommer det med et stort og lettet smil.

Kigger kun frem 

- Jeg er godt tilfreds med min egen indsats, men især med holdets. At jeg scorer målet, betyder ikke så meget; selvfølgelig giver det altid lidt ekstra selvtillid, men det er først og fremmest holdet som helhed, der fungerer godt.  

- Det er lidt vores egen skyld, at vi ikke vinder, for vi sidder på dem i store dele af kampen. Dog er resultatet fair nok, når nu vi ikke scorer på vores chancer. Midtjylland får presset os godt til sidst og modsat os, får de udnyttet deres gode periode. I dag mangler vi lige det sidste, fortsætter midtbaneteknikeren.

Finalefokus

- Vi fik dog tanket en masse selvtillid, for spillemæssigt og indstillingsmæssigt er vi efterhånden der hvor vi skal være, og det er en vigtig ballast at kunne tage med fremover. Ikke kun til tordagens pokalfinale, men også videre frem. 

- Fokus bliver selvfølgelig vendt mod pokalfinalen nu, men sæsonen slutter bestemt ikke med den kamp. Vi skal fortsætte den spille- og resultatmæssige fremgang og komme op i tabellen.

- Ingen tvivl om, at en eventuel pokaltriumf kan give os en godkendt sæson, men det betyder ikke ikke placeringen i ligaen er godkendt. 

- Vi fortsætter med at arbejde benhårdt, så vi kan komme tilbage til toppen, hvor vi hører hjemme, afslutter Lorentzen.

Lorentzen

Kasper Lorentzen fejrede sit come back med en scoring, og spillede generelt en god kamp i det midtjydske.