
Indtryk fra sejren i Horsens
07.04.2008 11:07
Med 1-3 på måltavlen fik Brøndby IF lukket endnu et hul i statistikken. Horsens Stadion havde ikke tidligere lagt græs til en Brøndby-sejr, men det skete altså lørdag eftermiddag. Med bravour.
brondby.com havde som sædvanlig et par fotografer på plads, og du kan herunder se billederne fra en fornøjelig dag i det østjyske.
Billedindtryk fra dagen
Administrerende direktør, Hermann Haraldsson, på sin første udebanetur med sin nye arbejdsgiver. Tilhørsforholdet og optimismen kan ingen være i tvivl om.
Danmarks bedste fodboldfans var også på plads i Horsens.
Spillerne løber på banen til en lydmur fra udebaneafsnittet. Flag og sang satte et festligt præg på dagen i det østjyske, og fraset et par tåbelige indslag leverede fansene varen fra start til slut. Kanonslag og ting på banen bliver dog aldrig en god støtte til spillerne på banen.
Dagens anfører spillede et brag af en kamp på midtbanen, hvor der blev dirigeret, fordelt og tacklet igennem.
Ved sin side havde anføreren Kim Daugaard, der med vanlig rutine og en jætte-arbejdsindsats gjorde det meget svært for de gulklædte fra Horsens.
Daugaard var i flere tilfælde bogstavelig talt flyvende!
Scoring til 1-0. Chris Katongo jubler, og selvom der efter kampen opstod tvivl om, hvorvidt den lille Zambier havde rørt bolden, var han ikke selv i tvivl.
Kort efter var Katongo igen på spil. Denne gang i snævert kombinationsspil med angrebskollega Ericsson i feltet. Bolden endte hos svenskeren, der iskoldt bankede den ind til en 2-0 føring.
Stor jubel hos et samlet Brøndby-hold.
På lægterne blev der også jublet igennem.
Samuel Holmén spillede igen en god kamp, og gav aldrig sin modstander ro.
En af kampens allerbedste: Max von Schlebrügge. Den svenske landsholdsspiller vandt stort set samtlige dueller i kampen, og havde stor andel i, at Horsens' to farlige angribere kun tilspillede sig meget få muligheder.
Desværre måtte Holmén gå ud efter han havde fået flugtet en bold i hovedet. Svimmelhed og hovedpine gav plads til Daniel Wass, der fra start satte sig igennem med flere offensive indslag.
Også Mike Jensen kæmpede fantastisk! Midtbanespilleren stod ikke stille et sekund, og var i høj grad med til, at sikre pladsen til sine medspillere.
Dommeren mente, at Spelmann begik en ulovlighed i feltet, og Stephan Andersen var chanceløs på det flot sparkede straffespark.
2 minutter senere var det dog igen gæsternes tur til at juble. Et flot opspil i venstre side, hvor Ericsson og Spelmann hyggede sig med hælafleveringer og et flot indlæg resulterede i endnu en Katongo-scoring.
Den lille Zambier var lidt for hurtig for fotografen, men det skulle være Katongo, der her står på hovedet.
Spelmann var i centrum i begge ender, og leverede i det hele taget en god indsats efter indskiftningen.
Pierre Kanstrup blev skiftet ind, og den unge herre fik dermed debut foran de fans, han selv så ofte har været en del af. En stor dag for endnu et Brøndby-talent.
Jubel efter kampen, hvor tilskuerne ikke ville give slip på favoritterne.
Tak for kampen til fansene. Efterfølgende måtte Martin Retov, Kim Daugaard, Thomas Rasmussen og Pierre Kanstrup på banen igen. Retov greb megafonen og takkede de mange fans, der stadig sang en halv time efter opgøret var fløjtet af.
Da spillerbussen nåede hjem, efter den obligatoriske is på fyn, var der champagne til spillerne fra SCA. En dejlig dag i det jyske sluttede med store smil på læberne, og et hold der glæder sig til onsdagens pokalbrag på Brøndby Stadion.