Højt humør på træningsbanen

16.04.2008 12:07

Onsdag formiddag havde A-truppen den afsluttende træning inden den vigtige pokalkamp torsdag mod FC Midtjylland. I dette friske forårsvejr var humøret højt, og der var fuld koncentration på de forskellige øvelser fra spillernes side.

En børnehave havde valgt at lægge vejen forbi træningsanlægget på Bane 3, og fik i den forbindelse indhentet en masse autografer på deres medbragte Brøndby-trøjer. Til stor glæde for både børn og spillere.

Rutinen sejrede

Træningen startede ud med en omgang kant. Her står spillerne på et lille område, hvor et par af dem i midten, skal fange bolden fra de andre. Efterfølgende ledede assistenttræner Henrik Jensen to skudøvelser - den første med skud fra længere distance, mens den anden øvelse bestod i skud på mål fra kort afstand.

Afslutningsvis blev der spillet kamp på kort bane, hvor spillerne blev inddelt i hold efter alder: De gamle mod de unge. Og det blev de rutinerede, der løb af med sejren. De flotte mål af Katongo, Madsen og Schlebrügge kunne det unge hold ikke matche, selvom Mike Jensens lavede en fin scoring. Den unge spiller arbejdede igen stenhårdt til træningen og lavede flere gode detaljer.

Senere i dag bringer brondby.com den udtagne trup til kampen mod FC Midtjylland.