
Stort nederlag i første opgør
20.04.2006 22:03
Det bliver mere end svært for Brøndby IF at nå årets pokalfinale, efter aftenens 5-2 nederlag til Esbjerg i Esbjerg Idrætspark i den første af to pokalsemifinaleopgør.
Johan Absalonsen bragede ellers Brøndby tilbage i opgøret med scoringen til 4-2 i det 86. minut, men Fredrik Berglund udnyttede uopmærksomt forsvarsspil til at flugte Esbjerg på 5-2 i overtiden.
Johan Absalonsen bragede Brøndby tilbage i opgøret med det fantastiske mål til 4-2, men Berglund scorede små fem minutter senere til slutresultatet 5-2.
Tre mål på fem minutter
I forhold til mandagens 3-0 sejr på Brøndby Stadion over netop Esbjerg, var der en enkelt ændring på Brøndbys hold. Jonas Kamper var med fra start i stedet for langtidsskadede Kim Christensen. Det betød også at forsvarstalentet Morten Rasmussen fik fuld spilletid igen, og han var en af de Brøndby-spillere der faktisk formåede at lyse op.
Selvom Brøndby faktisk indledte kampen med et aggressivt og højt pres, stod der Esbjerg på det hele i de første 45 minutter. Brøndby-holdet var i den grad presset helt i bund og allerede efter 10 minutter kunne det tidligere Brøndby-talent Niki Zimling bringe hjemmeholdet foran 1-0, da han løb sig selv fri ved bagerste stolpe, hvor han ubesværet fik bolden forbi en sagesløs Zaza i målet.
Og efter scoringen sad Esbjerg tung på opgøret, og Brøndby-spillerne var hele tiden et skridt eller to efter de opsatte og tændte Esbjerg-spillere. Og Esbjerg spillede sig frem til flere chancer, som Zaza måtte ud i fuld længe for at redde.
Efter en halv time øgede Jerry Lucena til 2-0, da en veloplagt Fredrik Berglund lagde den indover. Zaza fik den kun lige bokset ud i feltet, hvor Lucena i glidende stil fik i nettet. Og blot to minutter senere var den gal igen i forsvaret. Elanga begik straffespark mod Lasse Kryger, og Frank Hansen kunne sikkert score til 3-0.
Tre mål nede så det sort ud, men minuttet efter scorede Thomas Rasmussen sit femte mål i 2006. Elmander og Ericsson var arkitekterne bag det fremragende mål, som Rasmussen sparkede ind med højrebenet.
Esbjerg scorede tre gange inden Brøndby fandt vej til nettet.
Absalonsens kanonkugle
Pausen blev benyttet til at skifte Johan Absalonsen og Kim Daugaard ind i stedet for Jonas Kamper og Marcus Lantz. Og Brøndby fik markant bedre fat i 2. halvleg. Esbjerg fik ikke lagt samme tryk som i 1. halvleg og de blå-gule formåede at holde fast på bolden.
Og Absalonsen viste endnu engang gejst og vilje som indskifter. Han og Elmander formåede at skabe nogle ting i offensiven. Og netop de to stod bag chancen, som Hoffmann reddede med en flot refleks. Elmander lagde den indover og Absalonsen fik headet flot ved forreste stolpe, men Esbjerg-keeperen var altså i vejen.
Anderledes skarp var Fredrik Berglund i den modsatte ende, da han endnu engang slap forbi sin direkte markør ti minutter før tid. Svenskeren kunne i fri position let lobbe den over Zaza til stillingen 4-1.
Johan Absalonsen bragte dog Brøndby tilbage i opgøret, da han hamrede bolden helt op i krogen, og ind via overliggeren, fem minutter før slutfløjtet. Og 4-2 ville egentlig, kampens udvikling taget i betragtning, have været et okay resultat, men i overtiden fik Berglund endnu engang lov til at løbe bagom forsvaret, og med en flot helflugter scorede han til kampens slutresultat 5-2.
Det betyder at Brøndby nu skal vinde returopgøret på Brøndby Stadion om en uge med tre mål, hvis de blå-gule vil spille sig i pokalfinalen.
Kampen