![](https://cde-bif-cms-prod.azureedge.net/media/jbfp5xd2/biffile0_k2vl0it46dtwd657jw35_32370.gif?width=2560)
Laudrup: Skidt
19.05.2005 22:57
- Det er lige fra den ene yderlighed til den anden. Jeg må sige, at den første halvleg vi leverer, er noget af det dårligeste jeg har set i min tid i klubben, og egentlig synes jeg det er lidt synd for spillerne, men der er jo ikke så mange undskyldninger.
Michael Laudrup er kold og kynisk i bedømmelsen af aftenens indsats i det lidet flatterende nederlag mod FC Midtjylland, og kan kort efter kampen ikke finde en entydig forklaring.
- Måske har vi ikke fået armene ned efter i mandags. Alle i klubben har været oppe og køre efter den store sejr, og måske har enkelte glemt, at vi havde en svær kamp mod et hold der tørstede efter revanche efter nederlaget i pokalfinalen. Jeg ved det ikke.
- Det var en meget, meget ringe første halvleg, hvor intet fungerede på holdet. Enkelte spillere gjorde det ok, men der var store mangler på det meste af banen. Vi var langt fra tilfredse i pausen, og det fortalte vi selvfølgelig spillerne, men selvom det blev bedre i anden halvleg var det ikke godt nok.
Lærestreg
- Der er noget galt, hvis vi skal falde så langt i niveau grundet manglen af to spillere, men det mener jeg heller ikke er forklaringen. Vi må dog forholde os til det vi ser, og jeg kan kun konstatere at det var skidt.
- Man siger at man lærer mest af nederlag, og vi kan heldigvis allerede nu, her 10 minutter efter kampen, se på spillerne, at de er klar over at den er gal. De er helt på det rene med, at indsatsen ikke var god nok, og det er første skridt på vejen tilbage.
- Der skal selvfølgelig ske meget inden søndag, men det er jeg heller ikke i tvivl om vil ske. Men vi har fået lidt at tænke over, konkluderer cheftræneren efter en aften, de fleste på banen nok helst glemmer, og de fleste udenfor nok gerne have været foruden.