![](https://cde-bif-cms-prod.azureedge.net/media/04zjylcy/biffile0_le33mmep7jgi6yro405o_33196.jpg?width=2560)
Kvinderne viser vejen
23.04.2005 09:04
Med den samlede 3-2 sejr over F.C. København kvalificerede Brøndby IF sig i onsdags til DBU's Landspokalfinale. I går vandt Brøndby IF's bedste kvinder deres pokalfinale med en 3-0 sejr over Fortuna Hjørring.
Foran 450 tilskuere på Aalborg Stadion tog Brøndby IF's kvinder dermed første stik af "The Double", som ligger lige til højrebenet, idet Brøndby fører Elitedivisionen med hele ni point ned til netop Fortuna. De blå-gule kvinder der pokalvindere for andet i træk - og for syvende gang i alt.
Ingen af holdene formåede at score i første halvleg, men efter pausen trak Brøndby IF fra på mål af Anne Dot Eggers, Cathrine Paaske Sørensen og Anna Jørgensen.
Kvindernes pokalfinale i tal
Brøndby - Fortuna Hjørring 3-0 (0-0)
Mål
- 48. 1-0 Anne Dot Eggers/straffe
- 61. 2-0 Cathrine Paaske Sørensen
- 87. 3-0 Anna Jørgensen
Udvisninger
- 80. Ditte Larsen, Brøndby IF
Tilskuertal: 450 på Aalborg Stadion
Ekstra