Ugens program for Brøndby Esport – Uge 13

28.03.2022 11:21

I denne artikel kan du som altid læse om ugens program for vores FIFA-hold, Counter-Strike-hold og FIFA Masterclass.

FIFA
I sidste uge spillede vi den tredje kvalifikationsuge af FIFA eClub World Cup. Vi ramte desværre ikke niveauet om torsdagen og endte med en sejr og to nederlag. Dog er vi stadig med, når det bliver afgjort i den afgørende kvalifikationsuge, som finder sted 5.-6. maj.

På søndag står den igen på Superliga Showmatch, når vi tager i mod Randers FC i mesterskabsspillets første runde. Til denne kamp vil begge Randers FC's spillere dog også spille live fra Familie Loungen, hvor de vil sidde ansigt til ansigt med vores spillere, så rivaliseringen og intensiteten vil være endnu højere.

Vi har samtidig ændret en smule i formatet – mere om dette senere på ugen.

FIFA-Masterclass
Talentligaens grundspil blev afgjort i sidste uge, og vi endte på en flot tredjeplads. Vi er derfor blandt de otte hold, som skal spille Talentliga Finals. Datoen er endnu ikke fastlagt, men forventes at finde sted i en af weekenderne i april måned.

Stillingen i Talentligaen kan ses her.

Counter-Strike
Efter holdets nedrykning til 1. division annoncerede vi i sidste uge, at vi stopper samarbejdet med vores Counter-Strike-spiller, Anthony ’BehinDx’ Luscombe. BehinDx har haft rollen som in-game leader i ni måneder, men efter fælles aftale blev det besluttet, at vore veje skilles. 

Det betyder, at vi nu er på udkig efter en ny spiller til holdet, inden den nye sæson starter 19. april, hvor vi håber på at kunne rykke op i POWER Ligaen igen.

Ugens program:

[FIFA] Superliga Showmatch

Søndag 3. april kl. 15:00 – Superliga Showmatch vs. Randers FC.