
Mikkel ’Mikse’ forlænger med Brøndby eSport
24.09.2021 07:57
For godt og vel en måned siden offentliggjorde vi Fredbergs og Lillelys’ forlængelse, der gælder for hele FIFA22-sæsonen. Den næste i rækken er nu klar, og det er vores FIFA Masterclass-spiller, Mikkel ’Mikse’ Weinkouff.
’Mikse’ har været tilknyttet vores FIFA Masterclass siden starten i 2019, hvor han var én af de fire spillere, der blev valgt, ud af de 64 deltagere.
Siden da har ’Mikse’ haft en flot udvikling, hvor han flere gange har fået 30 sejre ud af 30 mulige i Weekend League, og tilmed endt i top-25 i Europa til en af de internationale turneringer i FIFA21. I den kommende sæson vil ’Mikse’ fungere som anfører for FIFA Masterclass-holdet.
- Det er et meget naturligt skridt for FIFA Masterclass og Mikkel, fortæller FIFA-træner Daniel Barnewitz og uddyber:
- 'Mikse' har været en del af Brøndby eSport i to år og har haft en flot udvikling både som FIFA-spiller og som menneske. Han er disciplineret og enormt motiveret for at blive bedre. Derfor er det naturligt at give ham en rolle med større ansvar, hvor han skal lære fra sig, både som kulturbærer og FIFA-mæssigt.
’Mikse’ er naturligvis også glad for forlængelsen.
- Jeg er rigtig glad for at forlænge et år mere med Brøndby eSport. Det er en klub, jeg kender ind og ud, og et sted jeg føler mig hjemme. Derudover er Brøndby eSport en klub med meget professionalisme, som er med til at udvikle mig rigtig meget som spiller, både på og uden for banen. Jeg ser meget frem til sæsonstarten i den blågule trøje og kan næsten ikke vente med at komme i gang.