
Albrechtsen: Vi er godt dækket ind i forsvaret
23.10.2015 08:57
På søndag skal Brøndby IF op imod de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, når de for anden gang i denne sæson kommer på besøg på Vestegnen.
Sæsonens første kamp mellem de to mandskaber blev en mål-løs affære, hvor den blågule defensiv fik et af efterårets hidtil seks clean sheets. Til kampen på søndag må de blågule dog undvære Daniel Agger, der sidder ude med karantæne. Hans forsvarsmakker Martin Albrechtsen er dog fortrøstningsfuld i forhold til landsholdsanførerens fravær.
- Jeg synes, at vi er godt dækket ind. Ud over mig selv har vi Dario (Dumic, red.), Malthe (Johansen, red.) og Martin Ørnskov, der gør det godt i forsvaret. Selvfølgelig er det ærgerligt, at Daniel ikke er med, men jeg føler, at vi er godt rustet til opgaven alligevel. Hvis vi fortsætter vores gode forsvarsspil og fortsætter med at stå kompakt og kommunikere godt med hinanden, skal vi nok få et godt resultat, siger Martin Albrechtsen.
- Vi skal gribe kampen an, som vi gjorde, sidste gang vi spillede mod dem. Vi skal være aggressive og koncentrerede på deres dødbolde, for vi ved, at det er et våben, de nyder godt af. Vi skal vise dem, at vi er på hjemmebane og tør spille med dem, så de ikke får mulighed for at spille deres spil. Men det bliver en spændende kamp - de er godt kørende.