Optakt: Statistik og info om BIF-FCV

17.10.2014 15:19

Kampinfo
Kamp: Brøndby IF - FC Vestsjælland, Superliga 14/15, 11. runde
Kickoff: 19. oktober kl. 17:00
Dommer: Jakob Kehlet
TV: Canal 9
Liveupdate: @BrondbyLive
Billetter: Køb her

Udvalgte Bet25-kampodds

Hvem vinder: 1 1.65 - X 3.85 - 2 5.50
Handicap (0-1): 1 2.70 - X 3.60 - 2 2.25
Antal mål hjemmehold: 0 4.75 - 1 2.80 - 2 3.15 - 3+ 3.20

Superligaform
Brøndby IF: V-U-T-T-V
FC Vestsjælland: U-T-V-T-T

Seneste fem indbyrdes Superligaopgør (kun tre tidligere opgør)

27.04.2014 Brøndby IF 2-2 FC Vestsjælland
04.11.2013 FC Vestsjælland 0-2 Brøndby IF
21.07.2013 Brøndby IF 1-1 FC Vestsjælland

Karantæne
Martin Ørnskov, Brøndby IF

Karantæne ved næste advarsel
Frederik Holst, Brøndby IF (6 point)
Thomas Kahlenberg, Brøndby IF (6 point)
Jean-Claude Bozga, FC Vestsjælland (uanset strafpoint)
Jan Kristiansen, FC Vestsjælland (uanset strafpoint)
Henrik Madsen, FC Vestsjælland (6 point)

Vinkler om kampen
Det er Superligakamp nr. 4 mellem Brøndby IF og FC Vestsjælland. Statistikken siger én sejr til Brøndby IF, to uafgjorte og ingen nederlag samt en målscore på 5-3 set med Brøndby IF's øjne.

Begge tidligere opgør mellem Brøndby IF og FC Vestsjælland på Brøndby Stadion er endt uafgjort. De blev pudsigt nok begge spillet søndag kl. 17:00, akkurat som den forestående kamp mod FC Vestsjælland.

Brøndby IF vil, alt efter om kampen mod FC Vestsjælland ender med 3, 1 eller 0 point, have opnået 18.-20. bedste sæsonstart målt efter en tredjedel af sæsonen. Men uanset resultatet vil det være Brøndby IF's bedste åbning de seneste fire sæsoner.

Brøndby IF vil i tilfælde af sejr mod FC Vestsjælland have vundet to Superliga-hjemmekampe i træk for første gang i et halvt år. Hvis det bliver til mindst to scoringer, vil det være første gang siden april-maj 2014, at Brøndby IF scorer mindst to mål i to Superliga-hjemmekampe i træk.

FC Vestsjælland har tabt deres fem seneste Superliga-udekampe og er uden sejr i klubbens 10 seneste Superliga-udekampe. Faktisk har FC Vestsjælland kun vundet tre ud af 22 Superligakampe på udebane.

Teemu Pukki vil med en scoring blive den næstmest scorende finne i Superligaen med fire mål. Æren deles med Antti Sumiala (Ikast FS), der som den hidtil eneste finne har scoret i tre Superligakampe i træk. En bedrift Teemu Pukki har mulighed for at tangere med en scoring mod FC Vestsjælland.

Brøndby IF er ubesejret i DM-kampe spillet den 19. oktober. De fem første blev alle vundet, hvorimod den seneste, mod SønderjyskE i 2008, endte uafgjort. I hver af de seks kampe formåede Brøndby IF at score mindst to mål.

Jakob Kehlet dømmer sin Superligakamp nr. 98 og den 21. med deltagelse af Brøndby IF. Han har tidligere dømt tre straffespark til og mod Brøndby IF, og hvis Brøndby IF scorer på et straffespark vil det være straffesparksmål nr. 75 for Brøndby IF.

Riza Durmisi kan spille sin officielle kamp nr. 50 for Brøndby IF godt to år efter sin debut, 26. august 2012.

Kilde: Danskfodbold.com